Double Edged Knife Social Networks

Double Edged Knife Social Networks

شبکه های اجتماعی چاقوی دو لبه

سلام

شاید خیلی دقیق نمی توان گفت که شبکه های اجتماعی از کی و چطوری شروع شدند و به عضوی جدا ناپذیر‌ از زندگی مدرن امروز تبدیل شده اند، شاید از زمان اولین سرویس های چت مثل یاهو مسنجر و یا همان همه گیر شدن پیامک زدن که یک خبر را به گروهی از افراد از طریق پیامک ارسال می کردیم در واقع وارد شبکه های اجتماعی شده بودیم و حال با دسترسی آسان افراد به اینترنت و شکل گیری اپلیکیشن های مناسب تر و بهتر مثل واتس آپ، تلگرام، وایبر و … با تشکیل یک گروه خانوادگی از حال هم خبردار میشیم و اخبار خوب و بد را به هم اطلاع رسانی می کنیم، که امیدواریم تعداد اخبار خوب خیلی بیشتر از خبرهای بد باشد.
در این مقاله از خوبی ها و بدی های شبکه های اجتماعی صحبت می کنیم، شبکه های اجتماعی به طور همزمان هم خوب هستند و هم بد، مثل چاقو که می توانیم برای آشپزی برای خانواده مان یا آسیب زدن به یک انسان یا حیوان استفاده کنیم.
شبکه های اجتماعی تویتر، فیس پوک، اینستاگرام و … را همه میشناسیم و شهرت جهانی دارند و به طور‌ مستمر در کل‌ دنیا ازشون استفاده می‌کنند. همچنین اپلیکیشن هایی مثل تلگرام، از زمانی که قابلیت تشکیل گروه دارند هم به نحوی با محدودیت های خاص خودشان به یک شبکه اجتماعی تبدیل شده اند.

 

شبکه های اجتماعی، خوب یا بد

چگونگی استفاده از شبکه های اجتماعی است که خوب یا بد بودن آن ها را مشخص می کند. به طور مثال اینستاگرام، در مرحله اول ما یک عکس میگریم‌ و به اشتراک‌ می گذاریم اما‌ چه کسی با چه سطح از سواد و چه سطح مالی تو جامعه و چه طرز تفکری این‌ عکس ما را میبیند؟ که متاسفانه یا خوشبختانه هیچ فیلترینگ‌ خاصی برای محدود کردن تماشای اون عکس توسط یک‌ گروه خاصی وجود ندارد که این موضوع هم خوب و هم بد است. قسمت خوبش اینجاست که ما می توانیم جامعه جهانی را در اندازه و ابعاد کوچکتر داشته باشیم و افراد خیلی سریعتر رشد می کنند، اخبار و دانش ارزان تر شده و با سرعت بیشتری به دست افراد میرسد و از همان طرف به همین نسبت بعضی از مطالب، فرهنگ ها، داشته ها و نداشته ها در زمان و مکان نامناسب به دست افراد نامناسب هم برسد.
چگونگی استفاده از اینترنت و شبکه های اجتماعی نیاز به آموزش دارد تا ما بتوانیم همه جوانب واقعی اشتراک گذاری زندگی روزانه و شخصی یک شخص را در نظر بگیریم و تحت تاثیر قسمت های خوب زندگی آن شخص تلاش کنیم که در اون زمینه خاص‌ ما هم مثل اون رفتار کنیم. به طور مثال ما هم مطالعه داشته باشیم، ورزش کنیم و … و این با آموزش دادن امکان خواهد شد.

 

لزوم آموزش استفاده از شبکه های اجتماعی و اینترنت در مدارس

هنگامی که یک دانش و ابزار جدید وارد جامعه شده است و افراد از کمترین سن تا پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها امکان استفاده از آن را دارند، پس لازمه که در مدارس با توجه به سن و مقطع تحصیلی آموزش هایی در خصوص استفاده صحیح از اینترنت و شبکه های اجتماعی داده شود.
یادمان باشد منع کردن استفاده از یک ابزار و دانش هیچ وقت راه درستی نبوده و نیست، پس خودمان تصمیم گیرنده استفاده صحیح از ابزارها باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *